FRİG MACERA YARIŞI SONUÇ RAPORU

     Macera Yarışları; içinde birçok farklı sportif branşı barındıran, mesafe ve süre bakımından organizatörlere rahat hareket imkânı sağlayan, her türlü iklim ve arazi koşullarında gerçekleştirilebilen ve Dünya’da oldukça fazla katılımcısı olan organizasyonlardır.

     Macera yarışları, rota ve mesafe belirlemedeki esnekliği ve geliştirilebilen zengin içeriği sayesinde, özellikle tarihi ve turistik mekânların, doğal güzelliklerin tanıtılmasına diğer bütün sportif organizasyonlardan çok daha fazla olanak verir.

     Dünya’nın birçok bölgesinde, neredeyse iki haftada bir uluslararası bir yarış düzenlenmekte ve bu yarışlar birçok farklı ülkeden, büyük sponsorlara ait takımların yarışlara katılmasını sağlamaktadır.

     Ülkemizde ise;  uzun yıllardır kapsamlı bir macera yarışı düzenlenmemektedir. Macera Yarışları hazırlık anlamında uzun ve detaylı çalışma gerektiren, katılımcı bakımından ise diğer sportif branşlara göre daha sınırlı kalan yarışlardır. Katılımcı sayısının az olması, sponsorların bu yarışlara daha mesafeli durmasına sebep olmaktadır. Ancak, tanıtım anlamında yarattığı etki bakımından, özellikle kamusal yararı ve turizme katkısı yadsınamaz bir gerçektir.

Bu sebeple öncelikle kamusal desteğin olması gerekmektedir.

     BÜYÜK AYI Doğa ve Macera Sporları olarak, kaliteli ve özellikle Frig vadisinin Eskişehir sınırları içinde kalan kısmında, bölgenin tanıtımına ve turizme katkı sağlayacak bir yarış düzenleme konusundaki çabalarımız, hiçbir beklentimiz olmadan, uzun süredir devam ediyordu. Bu çabalarımız sonucu, 26-29 Eylül tarihlerinde Eskişehir’de, Seyitgazi İlçesinde bir yarış organize etme noktasına gelmiştik, ancak destekçilerimizin son anda vazgeçmesi sebebiyle organizasyonu iptal etmek zorunda kalmıştık.

     Frig Uygarlığının hüküm sürdüğü bölgelerden biri olan Afyonkarahisar ise, bölgenin tanıtımı için doğa sporlarını etkin bir şekilde kullanmaktaydı. Özellikle düzenlenen ultra maraton organizasyonları sayesinde, bölgeye her sene yerli ve yabancı yüzlerce sporcu gelmekte ve bunun sonucu olarak Firg vadisinin Afyon bölümü yoğun bir ziyaretçi akınına sahne olmaktadır

     Eskişehir yarışımızın iptal olmasının ardından, ülkemizin birçok bölgesinde yapılan kaliteli organizasyonlara ve ultra maratonlara imza atmış olan LİMİT SENSİN ekibinin çağrısı üzerine, yarışmayı Afyon’da yapmaya karar verdik ve LİMİT SENSİN ekibinin de desteği ile 20-25 gün gibi çok kısa bir sürede yarışmaya hazırlandık. 

     Macera yarışı meraklılarının uzun zamandır beklediği yarışı nihayet, FRİG MACERA Yarışı  adıyla ve Afyonkarahisar Valiliğinin desteğinde, BÜYÜK AYI Doğa ve Macera Sporları ve LİMİT SENSİN’in organizasyonunda, 25-27 Ekim tarihlerinde, Afyon’un Demirli Köyünde gerçekleştirdik.

     Yarışmaya, yaşları 22 ila 56 arasında değişen, İstanbul’dan 12, Ankara’dan 4, İzmir’den 5, Kocaeli ve Bursa’dan 2, Eskişehir, Balıkesir ve Amasya’dan 1’er sporcudan oluşan, 2’şer kişilik 14 takım katıldı. Bu takımların 10’u Genel (Erkek-Erkek) ve 4’ü Karma (Kadın -Erkek) Kategorisinde yarıştı.

     Yarışmacılar konaklamalarını, Demirli köyündeki Kybele Butik Otelin konforunda ve ev sahipliğinde gerçekleştirirken, akşam yemeklerini ve sabah kahvaltılarını da yine otelin nefis ve doyurucu menüsü ile giderdiler.

     Kybele Butik Otel; Frig vadisini görmek etmek isteyen ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak açısından en uygun konumdaki ve konuklarına ev konforu ve sıcaklığı sunan, sımsıcak, yeni bir aile işletmesi. Otel, Frig Uygarlığının bir çok eserine eşit mesafede ve günlük turlarla ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor. FRİG Macera Yarışının yapılmasında destek olan, yarışma hazırlıklarımız ve yarışma süresince bizleri ve yarışmacıları gerçekten mükemmel bir şekilde karşılayan ve ağırlayan, aynı zamanda Demirli Köyü Muhtarı olan Kadir Bey ve Eşi Dudu Hanıma, çocukları Hanife Hanım, Hüseyin ve İskender Beylere ve tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Frig vadisini görmek istiyorsanız Kybele Butik Oteli mutlaka ziyaret etmelisiniz.

     25 Ekim akşamı yapılan teknik toplantıda gerçekleşen tanışman ardından, yarışmacı takım çıkış sıraları belirlendi ve kurallar konusunda yarışmacılar bilgilendirildi.

     Yarışma rotalarını; Frig vadisinin Afyon sınırları içinde kalan kısmının bir bölümünde, genel olarak Demirli, Kayıhan, Ayazini, Yaylabağı, Döğer, Üçlerkayası, Beyköy, Bayramaliler, Yaylabağı, Yeşilyayla, İğdemir yerleşimleri çevresinde oluşturduk.

Yarışmacılar 2 gün boyunca, kendilerine verilen haritalarda belirtilmiş ve çoğunlukla FRİG Uygarlığına ait tarihi mekânlara yerleştirilmiş ve arazide bayraklar ile işaretlenmiş hedefleri, kendi seçtikleri rotalardan hareket ederek bulmaya çalıştılar.

     Yarışmacılar ilk gün, Demirli köyünden, bisiklet ile yarışa başlayarak, sırasıyla Bayramaliler, Üçlerkayası, Döğer çevresinde, yaklaşık 42 kilometre pedal basarak Emre Gölüne ulaştılar. Burada 2,5 kilometre kürek çeken takımlar, tekrar bisikletlerine binerek 10 kilometre boyunca, Memeç Kayalıkları, Aslantaş, Kaletepe Tabiata parkı ve Bayramaliler rotasını takip ederek Demirli Köyündeki ana kampa ulaştılar. Ana kampta bisikletlerini bırakan takımları bu sefer 20 kilometrelik ve 12 hedeften oluşan zorlu bir koşu parkuru bekliyordu.

     Bazı yarışmacıların akşam hava kardıktan sonra ana kampa dönüş yaptığı etapta, İlk günün sonunda; 1 Karma ve 8 Genel Kategoriden olmak üzere, toplam 9 takım tüm hedefleri bularak bitişe gelmeyi başardı. Özellikle ilk gün zamanlarında, 1’inci ve 3’üncü takım arasında sadece 5 buçuk dakika kadar bir zaman farkı olması, 2’inci günün çok daha heyecanlı ve çekişmeli geçeceğini gösteriyordu.

     Gün içinde ise, bazı takımlar bisikletlerinde meydana gelen teknik arızalar, (ki çoğu takım birden fazla kez lastik patlattı) ya da hedefleri bulmada geç kalmaları sebebiyle günü tamamlayamadılar.

     İkinci gün ise, hedefleri tam olarak bulmuş olan 1 Karma ve 5 Genel Kategori olmak üzere 6 takım ve ayrıca tasnif dışı 2 takım çıkış aldı. Yarışmacılar güne yine bisiklet etabı ile başladılar. Beyköy, Kayıhan, İğdemir, Yaylabağı çevresindeki hedefleri bularak, yaklaşık 30 kilometre zorlu arazide pedal basan takımlar etabın sonunda Ayazini Frig Yerleşkesine ulaştılar. Burada tarihi bir atmosferin içinde, 15 metrelik ip inişi gerçekleştiren yarışmacılar, ardından bulmaları gereken 7 hedefin olduğu, 17 kilometrelik koşu etabına başladılar ve koşu etabının sonunda tekrar Ayazini’nde bisikletlerini alarak son 10 kilometre için pedal bastılar ve Demirli köyünde bitiş çizgisini geçtiler.

     Biri(1) Karma, beşi(5) Genel Kategoride yarışan toplam altı takım, 2 günde, en kısa rotaları kullanmaları durumunda,  92 kilometre bisiklet, 37 kilometre koşu, 2,5 kilometre kano ve 15 metre ip iniş etaplarından oluşan ve içinde 48 hedefin olduğu, en az 132 kilometrelik zorlu fakat eğlenceli bir rotayı başarı ile tamamladılar.

Buna göre dereceler ve sıralama aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

  1. TAKIM: (12:28’58’’) AYARSIZ ENERJİ (Aykun TASCİİAN-Muammer YILDIZ)

  2. TAKIM: (12:35’55’’) KAFKAS KARTALLARI (Cevdet ALYILMAZ-Necati ALYILMAZ)

  3. TAKIM: (12:51’12’’) DAĞ ADAMLARI (Mehmet BEKMEZ-Bilge KURT)

  4. TAKIM: (14:22’16’’) DORUK (Mustafa POYRAZ-Gülşah Bircan AKPINAR)

  5. TAKIM: (16:28’41’’) KUZEY GEYİKLERİ (Özgür ÖZDEMİR-Abdullah ÖZDEMİR)

  6. TAKIM: (19:14’35’’) AOSK (Türker NAZLIAKA- Hakan TİLGEL)

     Genel Kategoride dereceye giren ilk 3 takım ve Karma Takım birincisi DORUK Takımı, GARMİN tarafından verilen saatlerine, birincilik madalyasına ve şiltlerine sahip oldular. Ayrıca tüm takımlara katılım madalyası verildi.

     Yarışmanın gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan başta Afyonkarahisar Valiliğine, İhsaniye Kaymakamlığına, Demirli Köyü Muhtarlığına, Afyon İl Jandarma Komutanlığına, Afyon AFAD İl Müdürlüğüne, Afyon 112 ve İl Sağlık Müdürlüğüne, Afyon AKUT’a, GARMİN Türkiye’ye, KİBELE Butik Otele, LİMİT SENSİN’e,  AOSK’a ve Kenan Aksın’a, Emre Gölü Sosyal Tesisi’ne BÜYÜK AYI gönüllülerine sonsuz teşekkürler.

YARIŞ_RAPORU_GENEL_DURUM.png