PORSUK BARAJ GÖLÜ

FRİG VADİSİ

KANO ŞENLİĞİ

01-02 EKİM 2016 

SOFÇA / KÜTAHYA

      02-03 Nisan tarihlerinde İzmir’de ilki gerçekleştirilen ‘’Kanocular Buluşması’’nın ikincisi, BÜYÜK AYI Doğa ve Macera Sporları’nın organizasyonuile devam ediyor.

     Organizasyon; uzun yıllar bölgede çini sanatıyla uğraşan, ortaya koyduğu eserler ve sergileriyle dünyaca tanınan ve kendi adına müzesi de bulunan 2010 yılında aramızdan ayrılmış büyük çini sanatçısı Sıtkı OLÇAR (Usta)adına düzenlenecektir.

     Sıtkı Usta yaklaşık 20 sene önce bölgede düzenlediği kano, yelken,trekking gibi doğa sporları etkinliklerİ ile Frig Uygarlığının ve vadisinin tanıtılması adına bir başlangıç yapmıştır.

      Herhangi bir ticari beklentisi olmayan etkinlik; kanocuların birbirini ve bölgeyi tanımasını, bölgenin turizminin gelişmesini amaçlamaktadır. Etkinliğinherhangi bir sponsoru bulunmamaktadır.

Büyük Ayı etkinliğe 11 adet sit on-top tandem kano ile katılacaktır. Amaç hızlı değil, beraber yol almak ve eğlenmektir. Katılımcılar her türlü kano ile etkinliğe katılabilir.

   Kütahya’nın Porsuk Baraj Gölü kıyısındaki şirin Sofça köyü buluşmamıza ev sahipliği yapacaktır. Kütahya’ya 35, Eskişehir’e 40 kilometre mesafede bulunan köyün kıyısında kurulacak kamp alanında, kampçıların temel ihtiyaçlarını karşılayacak temiz tuvaletler ve su bulunmaktadır. Köyde alışveriş yapılacak market bulunmamaktadır. Ancak belli saatlerde gezici market gelmektedir.

  Katılımcılar konaklamalarını beraberlerinde getirecekleri çadırlarda yapacak ve beslenme ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır. Sofça köyü bir balıkçı köyüdür. Önceden belirtmek şartıyla akşam yemeği için balık organizasyonu dayapılabilir. (İleriki günlerde netleşecek.) Dileyen katılımcılar kamp alanına cuma günü gelebilirler. ( Büyük Ayı orada olacak.)

    Kamp alanı Porsuk Baraj gölünün kuzey ve güney uçlarına yaklaşık 10’ar kilometre mesafededir. 01 Ekim cumartesi gününün rotası; baraj gölünün güney ucuna yani Porsuk Çayı'nın göle katıldığı uca doğru, git-gel şeklinde olacaktır. Rota üzerinde Frig kaya mezarları sudan ve karadan ziyaret edilecektir. 02 Ekim Pazar günü; baraj gölünün kuzey kısmına doğru rota yapılacaktır. Her iki gün de, parkur uzunlukları ile ilgili kesin bir düşüncemiz yok. Hep birlikte yol alabildiğimiz sürece yol almaya devam edeceğiz. Ancak her seviyedeki katılımcının en az 15 kilometrelik bir mesafeyi rahatlıkla kat edebileceğini söyleyebiliriz. Kanocuların etaplar sırasında yanlarında su, sıcak içecek ve atıştırmalık bulundurması tavsiye edilir.

    Etaplar sırasında motorlu bir tekne güvenlik amacıyla kanoculara eşlik edecektir. Teknede ilkyardım malzemesi bulunacaktır. Ayrıca etkinliğe davet edilmesi planlanan basın mensupları da teknede olabilir.

Bölgede Ekim ayı başında tespit edilen sıcaklık istatistikleri aşağıda olduğu gibidir.

Ortalama Sıcaklık                              15 ⁰C

Ortalama En Yüksek Sıcaklık            21 ⁰C

Ortalama En Düşük Sıcaklık             10 ⁰C

Tespit Edilen En Yüksek Sıcaklık      33 ⁰C

Tespit Edilen En Düşük Sıcaklık       -5 ⁰C 

            Bölgede özellikle gece sıcaklıkları düşük olmaktadır. Katılımcıların buna göre tedbirli olmasında fayda var.

Su sıcaklığı ve organizasyon ile ilgili daha kesin bilgiler yakında paylaşılacaktır.

            Etkinlik bölgesi ile ilgili görsellere www.buyukayi.com.tr adresinden ve Büyük Ayı Doğa ve Macera Sporları’nın Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Soru görüş ve önerileriniz için;         

 

Hakan Çalışkan           0532 403 78 01

Hüseyin Dönmezoğlu  0555 646 03 17

 

Sakin sularda buluşmak dileğiyle.

 

BÜYÜK AYI Doğa ve Macera Sporları

KANO ROTALARI

HARİTA

PORSUK BARAJ GÖLÜ / FRİGVADİSİ 

FARKLI ZAMANLARDA YAPTIĞIMIZ TURLARDAN FOTOĞRAFLAR