DJI_0305.jpg
OK.png
PSD_BÜYÜK_AYI_LOGO_edited.jpg

Sakaryabaşı Macera Yarışı

21-22-23 Mayıs 2021

Sakaryabaşı / Çifteler /ESKİŞEHİR

 

GENEL                                                                                                                                             

21-22-23 Mayıs 2021 Tarihlerinde, Çifteler Belediyesinin desteği ve BÜYÜK AYI Doğa ve Macera Sporlarının organizasyonunda,  ‘Sakaryabaşı Macera Yarışı’ düzenlenecektir.

Ülkemizi ve tüm Dünya’yı etkileyen Pandemi sebebiyle, yarışmanın belirlenen tarihte yapılamaması durumunda, yarışma iptal edilmeyecek, uygun bir tarihe ertelenecektir.

YARIŞMA TARİHİ                                                                                                                             

Yarışma 21-22-23 Mayıs 2020 tarihlerinde düzenlenecektir. Yarışmacı takımlar 21 Mayıs Cuma günü, en geç saat 16:00 da yarışma alanında olmalı ve giriş yapmalıdır.

21 Mayıs cuma günü, saat 19:30 da yapılacak teknik toplantıya katılmayan takımlar yarışmaya alınmayacaktır.

İsteyen takımlar daha önce gelerek kamp alanında kalabilir.

YARIŞMA ALANI                                                                                                                             

Yarışma; Eskişehir’e 70 kilometre uzaklıkta, Çifteler İlçesi, Sakaryabaşı Rekreasyon alanında gerçekleştirilecektir.

KONAKLAMA                                                                                                                                  

  • Yarışmacı takımlar, kamp alanında, kendi getirecekleri çadırlarda konaklayacaktır.

  • Konaklama alanında duş ve tuvalet imkânı olacaktır.

BESLENME                                                                                                                                      

  • Yarışmacılara beslenme konusunda destek olmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konu ile ilgili bilgilendirme 10 Nisan tarihine kadar yapılacaktır.

  • Ayrıca yarışma alanında, üç adet restoran bulunmaktadır.

  • Yarışma alanı, Çifteler ilçe merkezine 3500 metre uzaklıktadır. Yarışmacılar ilçe merkezinden her türlü ihtiyacını karşılayabilir.

GÜVENLİK                                                                                                                                       

  • Yarışmada öncelik daima can emniyetidir.

  • Organizasyon; güvenlik bakımından riskli gördüğü her durumda, etap/yarışmayı durdurma, yeniden başlatma ya da iptal etme yetkisine sahiptir.

  • Etaplar sırasında, güvenlik bakımından herhangi bir olumsuzluk gören herkes, organizasyonu uyarma ve etabı durdurma yetkisine sahiptir.

  • Etaplar sırasında can emniyeti bakımından yardıma ihtiyaç duyan birini gören herkes yardım etmek zorundadır.

  • Etaplarda ihtiyaca göre karada, sualtında ve su üstünde güvenlik personeli bulunacaktır.

  • Organizasyon tarafından belirtilen ve verilen güvenlik donanımlarının kullanılması zorunludur.

  • Güvenlik kurallarına ya da güvenlik personelinin uyarılarına uymayan takımlar diskalifiye edilir ve o etaptan puan alamaz.

  • Tüm katılımcılar için organizasyon tarafından Ferdi kaza sigortası yapılacaktır.

SAĞLIK                                                                                                                                            

  • Yarışmacıların, yarışma öncesi gerekli sağlık kontrollerini yaptırmak kendi sorumluluğundadır ve tavsiye edilir.

  • Her yarışmacı, katılım formunda bulunan ve yarışmalara katılmasını engelleyecek her hangi bir sağlık problemi olmadığını beyan eden formu imzalamak zorundadır.

  • Yarışma alanında devamlı bir sağlık ekibi bulunacaktır.

KAYIT                                                                                                                                               

  • Yarışmaya dört (4) kişiden oluşan, 15 takım katılacaktır.

  • Kayıt önceliği başvuru sırasına göre yapılacaktır.

  • Yarışmaya katılacak takımların, en geç 07/05/2021 tarihinde, saat 16:00’a kadar, ayibuyuk@gmail.com adresine mail yolu ile başvurmaları ve kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

  • Maillerin tarafımıza ulaşma sırasına göre takımlara kayıtta öncelik verilecektir.

  • Mail gönderen takımlara ‘’ Takım Kayıt Formu’’ gönderilecektir.

  • Takım Kayıt Formunu alan takımların, 3 gün içinde, Takım Kayıt Bedelini yatırarak, dekont ile birlikte geri göndermesi gerekmektedir.

  • 3 gün içinde kayıt işlemini tamamlamayan takımlar sıranın sonuna alınacaktır.

  • Her takım için yarışma katılım bedeli 1200 TL'dir.

Takım Kayıt Bedeli Hesap No:

                        İşbankası Eskişehir/Atatürk Blv. Şb.

                        İBAN No: TR51 0006 4000 0014 4110 1379 43

 

GENEL YARIŞMA KURALLARI                                                                                                          

TAKIMLAR            

  • Yarışmaya 15 takım katılacaktır.

  • 18 yaşını doldurmuş, kadın ve erkek herkes takımda yer alabilir.

  • Takımlar; 4 yarışmacıdan oluşur.

  • Her takımda en az 1 kadın yarışmacı bulunmak zorundadır.

  • Takımlar oluşturulurken; genel anlamda becerileri olan, yeterli seviyede fizik kondisyona sahip yarışmacıların seçilmesi tavsiye olunur.

  • Etaplar sırasında dışarıdan yardım almak ve yarışmacı değiştirmek yasaktır.

  • Kano etaplarında ve belirtilecek bazı yüzme etaplarında can yeleği kullanılması zorunludur.

  • Yarışma etapları ile ilgili detaylar ek 1’de verilmiştir.

NE GETİRECEKSİNİZ

  • Bisiklet etaplarında kask kullanılması zorunludur.

  • Yarışmacı takımlar bisikletlerini kendileri getirecektir. (Tandem bisikletler hariç)

  • Kamp malzemesi (Çadır, Uyku Tulumu, Mat vs.)

  • Spor Kıyafeti (Yedek getirmeyi unutmayın, bolca ıslanacaksınız )

  • Dalış maskesi ve yüzme gözlüğü (Pandemi sebebiyle şahsi malzemedir.)

  • Pusula (1 adet yeterli)

  • Varsa kişisel ilaçlarınız

 

 

KIYAFET                

  • Takımlar organizasyon tarafından kendilerine verilecek ve üzerlerinde takım numarası olan yarışmacı yeleğini tüm kıyafetlerinin üzerinde olacak şekilde giymelidir.

  • Ayrıca her etap için, organizasyon tarafından belirtilen malzeme, kıyafet ve donanımın kullanılması zorunludur.

BAŞLAMA SIRASI 

  • İlk gün başlama sırası ve takım numaraları, takım temsilcilerinin katılacağı teknik toplantıda yapılacak, kura çekimi ile belirlenecektir.

  • İkinci gün başlama sırası; genel sıralamadaki son takım, ilk olarak başlayacak şekilde olacaktır.

  • Etap başlama zamanında, yarışma alanında yerini almayan takımlar, o etapta (-10) ceza puanı alacaktır.

DEĞERLENDİRME                                                                                                                            :

  • Yarışmadaki her etap kendi içinde puanlanacaktır.

  • Puanlama aşağıda verilen puan tablosuna göre yapılacaktır.

  • Herhangi bir etabı bitiremeyen ya da etaba katılmayan takımlar o etap için ‘’0’’ (Sıfır) puan alacaktır.

  • Etap öncesi belirtilip, bazı etaplarda ceza puanı uygulaması yapılacaktır.

  • Her etap 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

  • Yarışma sonunda toplanan puanların, gerçekleştirilen etap sayısına bölünmesiyle ortalaması alınıp, her takımın 100 üzerinden puanı hesaplanacak ve sıralama buna göre yapılacaktır.

  • Aynı puanı toplayan takımların sıralamasında, öncelikle aldıkları en yüksek etap puanlarının sayısına bakılacaktır.

    • Örnek; puan ortalaması 85 olan iki takımdan biri 2 kez diğeri 4 kez 100 puan almıştır. Bu durumda 4 kez 100 puan alan takım sıralamada önde olacaktır.

  • 100 puan sayılarının da eşit olması durumunda, aldıkları 95 puanların sayılarına bakılacak ve uygulama bu şekilde devam edecektir.

  •  Etaplarda aynı dereceyi elde eden takımlar; aynı puanı alırlar. Sonraki takımlar sıralamadaki yerlerine göre puan alırlar.

  • Örnek: Bir etapta aynı zamanı yapan iki takımın 3. Sıradaki yeri alması durumunda; her iki takım da 90 puan alır. 4. lük puanı verilmez. Sıradaki takım 5. lik puanı olan 80 puanı alır.

  • Güvenlik  veya beklenmeyen mücbir bir sebeple, bir etabın tüm takımlar tarafından tamamlanmasını engelleyen bir durum oluşması durumunda, o etap iptal edilecek ve tamamlayan takımlara puan verilmeyecektir.

ÖDÜLLER:

  • Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara katılım madalyası ve sertifikası verilir.

  • Ayrıca sponsor ödülleri verilebilir.  Çalışıyoruz :) 

EK-1

YARIŞMA DETAYLARI VE AÇIKLAMALAR

            Aşağıdaki açıklamalar, yarışmacıların yarışmanın genel formatı hakkında bilgi sahibi olmaları ve buna göre hazırlanmaları bakımından yapılmıştır.

Yarışmanın gerçekleştirileceği tarihe kadar, aşağıda açıklaması yapılan etapların uygulanmasında, mesafelerinde değişiklik yapılabilir ya da yarışma tarihine kadar bazı etaplar yarışmadan çıkartılabilir ve yeni etaplar eklenebilir. Bu konuda yarışmacı takımlar, yarışma tarihinden önce bilgilendirilecektir.

Yarışma tarihine kadar, belirli etaplar ile ilgili bilgilendirme videoları yayınlanacaktır. Ayrıca takımların belirlenmesinden sonra yapılacak canlı görüşme ile merak ettiğiniz sorular cevaplanacaktır.

Aşağıdaki sıralama, etapların gerçekleştirileceği sıralama değildir. Etapların gün ve sıralamaları yarışmacı takımlara ayrıca bildirilecektir.  

ETAPLAR

1-KANO (1000 MT) + BİSİKLET (1500 MT) + KOŞU (1000 MT)+ YÜZME (200 MT)

  • Kanolar organizasyon tarafından verilecektir.

  • Bisikletler takımlar tarafından getirilecektir.

  • Takımdaki her yarışmacı, yarışma parkurunun sadece bir etabını yerine getirir.

  • Takımındaki her yarışmacı belirlenen parkuru bayrak yarışı şeklinde geçer.

  • Yarışmacı takımların ilk yarışmacıları, toplu bir şekilde yarışmaya başlar.

  • Parkur üzerinde yarışmacıların geçmesi gereken bazı engeller bulunabilir.

  • Son yarışmacı ilgili etabı tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

2-BİSİKLET (4 X 1500 MT)

  • Takımındaki her yarışmacı belirlenen parkuru bayrak yarışı şeklinde geçer.

  • Yarışmacı takımların ilk yarışmacıları toplu bir şekilde yarışmaya başlar.

  • Parkur üzerinde yarışmacıların geçmesi gereken bazı engeller bulunabilir.

  • Son yarışmacı ilgili etabı tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

3-BİSİKLET (5000 MT) (TAKIM)

  • Takımdaki 4 yarışmacı birlikte yarışır.

  • Her takım 1 dakika arayla yarışa başlar.

  • Parkur üzerinde yarışmacıların geçmesi gereken bazı engeller bulunabilir.

  • Takımdaki tüm yarışmacılar bisikletlerini gösterilecek noktada bırakarak, bitiş çizgisinden el ele, toplu olarak geçmek zorundadır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

4-TANDEM BİSİKLET (2 X 1000 MT)

  • Tandem bisikletler organizasyon tarafından verilecektir.

  • Her takımdan iki yarışmacı olmak üzere, tüm takımlar toplu bir şekilde yarışa başlar.

  • Parkuru tamamlayan takımdaki iki yarışmacı, takımdaki diğer iki yarışmacı ile yer değiştirir.

  • Yeni yarışmacılar da aynı parkuru tamamlar.

  • Etap tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

5-KANO (2 X1000 MT)

  • İki kişilik kanolar organizasyon tarafından verilecektir.

  • Her takımdan iki yarışmacı olmak üzere, tüm takımlar toplu bir şekilde yarışa başlar.

  • Parkuru tamamlayan takımdaki iki yarışmacı, takımdaki diğer iki yarışmacı ile yer değiştirir.

  • Yeni yarışmacılar da aynı parkuru tamamlar.

  • Etabı tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

6-KANO (4 X 250 MT)

  • Takımdaki her yarışmacı tek olarak belirlenen parkurda sırayla kürek çeker

  • Takımdaki her yarışmacı sırayla, ayrı ayrı etabı tamamlayacaktır.

  • Tüm takımlar toplu bir şekilde yarışa başlar

  • Son yarışmacı parkuru tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

7-YÜZME (4 X 100 MT)

  • Takımdaki her yarışmacı parkuru sırayla ve ayrı ayrı yüzerek tamamlar.

  • İsteyen yarışmacı can yeleği kullanabilir.

  • Etap tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

8-KOŞU (5000 MT) TAKIM

  • Takımdaki 4 yarışmacı birlikte yarışır.

  • Tüm takımlar toplu şekilde yarışa başlar.

  • Takımdaki tüm yarışmacılar bitiş çizgisinden el ele, toplu olarak geçmek zorundadır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

 

9-KOŞU (4 X 1500 MT)

  • Takımdaki her yarışmacı belirlenen parkuru sırayla ve ayrı ayrı koşarak tamamlar.

  • Parkur üzerinde yarışmacıların geçmesi gereken bazı engeller olabilir.

  • Son yarışmacı parkuru tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

10-KOŞU (4 X 100 MT)

  • Takımdaki her yarışmacı belirlenen parkuru sırayla ve ayrı ayrı koşarak tamamlar.

  • Son yarışmacı parkuru tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

11-BENÇ PRES (TEK SEFERDE MAKSİMUM AĞIRLIK)

  • Her takımdan 4 yarışmacı katılır.

  • Etap öncesi, her yarışmacı, tek bir seferde, maksimum kaç kilogram ağırlık kaldıracağını hakeme yazdırır.

  • Yarışmacı beyan ettiği ağırlığı, kurallara uygun şekilde kaldırabilirse, kaldırılan ağırlık takımın hanesine yazılır.

  • Yarışmacı beyan ettiği ağırlığı kaldıramazsa, yarışmacının hanesine sıfır yazılır.

  • Takım yarışmacıları tarafından, kurallara uygun olarak kaldırılan ağırlıkların toplamı, takımın toplam değeri olarak kayıt edilir.

12-BARFİKS

  • Her takımdan 4 yarışmacı katılır.

  • Her yarışmacı tarafından, kurallara uygun olarak çekilen barfikslerin toplamı, takımın toplam değeri olarak kayıt edilir.

13-HALAT TIRMANMA

  • Her takımdan 4 yarışmacı katılır.

  • Her yarışmacı sırasıyla, ayaklarını kullanmadan, metrik işaretli halata çıkar.

  • 4 yarışmacının tırmandığı toplam yükseklik, takım değeri olarak kayıt edilir.

  • Yüksek halatlarda güvenlik ipi kullanılır.

14-TEKER YUVARLAMA

  • Her takım sırayla yarışır.

  • Her takımdan 2 yarışmacı, birlikte, yerde bulunan tekerleği, 20 metrelik parkurda, kenar sınırlarından çıkmadan, çevresi üzerinde değil, ekseni üzerinde kaldırarak yuvarlar.

  • 20 metrelik parkurun sonunda diğer iki yarışmacı, tekeri diğer tarafa geri yuvarlar.

15-ARAÇ ÇEKME

  • Her takım sırayla yarışır.

  • Takımdaki dört yarışmacı birlikte, vitesi boşta olan aracı 25 metre boyunca çekerler.

16-AĞIRLIK TAŞIMA

  • Takımdaki her yarışmacı, sırayla, erkekler için 50 kilogram, kadınlar için 25 kilogram olarak hazırlanmış buğday çuvallarını, 25 metrelik parkurda, A noktasından b noktasına taşırlar.

  • Takımlar bitirme zamanına göre sıralanır ve puan alır.

17-LASTİK ATMA

  • Takımdaki her yarışmacı sırayla, bir adet araba lastiğini, istediği şekilde, atabileceği en uzak mesafeye atar.

  • Takımdaki yarışmacıların attığı toplam mesafeye göre sıralama yapılır.

18-DİPTEN YÜZME

  • Her takımdan 4 yarışmacı katılır.

  • Yüzme gözlüğü kullanılabilir.

  • Takımın her yarışmacısı sırayla, ayrı ayrı su altından yüzer. 4 yarışmacının sualtından yüzdüğü toplam mesafe takımın toplam değeri olarak kayıt edilir.

19-ENGELLİ PARKUR YÜZME BAYRAK YARIŞI

  • Her takımdan 4 yarışmacı katılır.

  • 4 yarışmacı sırasıyla, ayrı ayrı sualtı ve su üstünde oluşturulan, 25-50 metrelik engelli parkurda, kurallara uygun olarak yüzerler.

  • Toplam zaman, takımın toplam değeri olarak kayıt edilir.

20-SU ÜSTÜNDE AĞIRLIK TAŞIMA

  • Takımdaki dört yarışmacı birlikte yarışır.

  • Yarışmacılar, havuz kenarında bulunan, 2 kilogram ağırlığındaki 10 adet ağırlığı, yüzerek havuzun diğer tarafındaki (15 mt) platforma taşır.

  • Düşürülen ya da taşınamayan her ağırlık için ceza puanı verilir.

21-İLKYARDIM SEDYE TAŞIMA

  • Yarışmaya 4 yarışmacı katılır.

  • 4 yarışmacı da başlangıç noktasında bekler.

  • Takımlar 1 adet sepet sedyeyi beraberlerinde taşırlar.

  • Başla komutu ile 4 yarışmacı ellerindeki sepet sedye ile birlikte koşarak 20 metre ileride bulunan hattın arkasına geçerler.

  • 1 yarışmacı sedyeye yatırılır ve yarışmadan önce gösterilecek şekilde, usulüne uygun olarak sedyeye bağlanır.

  • Sepet sedye 3 yarışmacı tarafından kaldırılır ve koşarak başlangıç noktasına dönülür.

  • Takımlar işi bitirme zamanına göre sıralamada yer alır.

22-ŞİŞME BOT İLE KÜREK ÇEKME (2X 250 MT)

  • Takımdaki iki yarışmacı birlikte şişme bot ile kürek çekerek parkuru tamamlayıp başlangıç noktasına döner.

  • Diğer iki yarışmacı bota geçer ve aynı parkurda kürek çeker.

  • Takımlar parkur bitirme zamanına göre sıralanır.

23-SERBEST DALIŞ (HALKA ÇIKARTMA)

  • Takımdaki dört yarışmacı, havuzun aynı noktasından başlar.

  • Dört yarışmacı, 4,5 metre derinliğindeki havuzda, dipte bulunan 10 adet halkayı toplayarak başlangıç noktasına getirir.

  • Bir yarışmacı istediği kadar halka toplayabilir.

  • Tüm halkalar toplandığında takım zamanı alınır.

  • Yarışmacılar dalış maskesi kullanabilir.

24-YÜZEREK KANO ÇEKME (250 MT)

  • Takımdaki dört yarışmacı, yüzerek bir kanoyu 250 metre boyunca çekerler.

  • Takımlar parkur bitirme zamanına göre sıralanır.

25-PARALEL HALAT GEÇİŞİ

  • Takımdaki her yarışmacı sırayla yarışır.

  • Her yarışmacı havuz üzerinde gerilmiş ve üzerinde metrik işaretler bulunan paralel halattan ellerini kullanarak ilerler.

  • Her yarışmacının ilerlediği mesafelerin toplamına göre takımın sıralaması belirlenir.

26-SERBEST DALIŞ + AĞIRLIK TAŞIMA + PARALEL HALAT GEÇİŞİ + HALAT TIRMANMA

  • Bayrak yarışı şeklindedir.

  • Her yarışmacı parkurun bir etabını gerçekleştirir.

  • Bir yarışmacı 4,5 metre derinlikten malzeme çıkartır.

  • Bir yarışmacı belirlenecek malzemeleri A noktasından B noktasına taşır.

  • Bir yarışmacı havuz üzerindeki paralel halattan geçer.

  • Bir yarışmacı havuz üzerindeki 5 metrelik halata tırmanır.

  • Son yarışmacı etabı tamamladığında takımın bitirme zamanı alınır.

27-EL BOMBASI ATMA

  • Takımdaki her yarışmacı, 0,5 kilogram ağırlığındaki, üç adet, içi kum dolu paketleri, yere çizilmiş ve merkezi 20 metre mesafede bulunan dairevi hedefe atarlar.

  • Paketlerin durduğu daireye göre takımların toplam puan hesaplanır

28-MIZRAK / CİRİT ATMA (MESAFE)

  • Takımdaki her yarışmacı sırayla cirit atar.

  • Her yarışmacının attığı mesafenin toplanmasıyla takımın sıralaması belirlenir.

29-MIZRAK / CİRİT ATMA (HEDEF)

  • Takımdaki her yarışmacı sırayla, 10 metre mesafedeki dairevi hedefe tek atış yapar.

  • Her yarışmacının aldığı puanın toplanmasıyla takımın sıralaması belirlenir.

30-ALET KULLANMA BECERİSİ (MENOL KAPAĞI TAKMA)

  • Her takımdan 2 yarışmacı, üzerinde somunlu 10 adet saplama olan metal kapağı anahtar yardımı ile söker.

  • Kapağı söken yarışmacılar, kapağı, somunları ve anahtarları, 20 metre mesafede bekleyen diğer takım arkadaşlarının yanına götürür.

  • Diğer 2 yarışmacı, ellerindeki anahtarlar ile kapağı diğer kapağın üzerine monte ederler.

  • Tüm yarışmacılar başlangıç noktasında toplandığında zaman durur.

  • Yarışmacılar; Baret, iş eldiveni ve koruyucu gözlük takmak zorundadır. (Organizasyon verecek)

  • Takımlar işi bitirme zamanına göre sıralamada yer alır.

31-ALET KULLANMA BECERİSİ (FRENÇ BİRLEŞTİRME)

  • Her takımdan 4 yarışmacı merkezde toplanır.

  • Yarışmacılar; Baret, iş elbisesi, iş eldiveni ve koruyucu gözlük takmak zorundadır.

  • Her biri merkezden 25’şer metre mesafeye, birleştiğinde özel bir şekil oluşturan, 4 adet, dirsek ve düz boru bırakılır.

  • Başla komutu ile 4 yarışmacı aynı anda koşarak parçaları alır ve merkeze getirir. Merkezde boru parçaları örneğe uygun olarak birleştirilir. Havaya kaldırılır.

  • Takımlar işi bitirme zamanına göre sıralamada yer alır.

32-ALET KULLANMA BECERİSİ (ÇİVİ ÇAKMA)

  • Her takımdan 4 yarışmacı katılır.

  • Yarışmacılar; Baret, iş eldiveni ve koruyucu gözlük takmak zorundadır.

  • Takımın ilk yarışmacısı başlar.

  • Yarışmacı ahşap kütük üzerine 5 adet çivi çakar,

  • İkinci yarışmacı, ilk yarışmacıdan alacağı çekiç ile 10 metre ilerdeki kütüğe 5 çivi çakar, üçüncü ve dördüncü yarışmacı aynı şekilde işleme devam eder.

  • Yarışma öncesi açıklanacak şekilde doğru çakılmayan çiviler için ceza zamanı yazılır.

  • Yarışmacılar doğru çakılmayan çivilerin yerine çivi çakabilirler.

  • Takımlar işi bitirme zamanına göre sıralamada yer alır.

33-ALET KULLANMA BECERİSİ (ÇİVİ ÇAKMA + AĞAÇ KESME + ANAHTAR KULLANMA + DEMİR KESME)

  • Her takımdan 4 yarışmacı katılır.

  • Takımındaki her yarışmacı belirlenen parkuru bayrak yarışı şeklinde tamamlar.

  • Yarışmacılar; Baret, iş eldiveni ve koruyucu gözlük takmak zorundadır.

  • Takımdaki her yarışmacı parkurun bir bölümünü yerine getirir.

  • Takımlar işi bitirme zamanına göre sıralamada yer alır.

34-PUSULA KULLANMA-MESAFE TAHMİNİ

  • Her takımdan dört kişi yarışır.

  • Takımdaki her yarışmacı, kendilerine verilecek 4 adet manyetik pusula açısı ve mesafeli rotanın bir bacağını yürüyerek hedefe ulaşır.

  • Dört bacağın sonunda, organizasyon tarafından bilinen ancak işaretlenmemiş noktaya göre yapılan hata ölçülür.

  • En az hata yapan takım en yüksek puanı alacak şekilde sıralama yapılır.

  • Rota bacakları üzerinde, yarışmacıların yön değiştirmesini yada etrafından dolanmalarını gerektirecek engeller olabilir.

35-DİPTE 50 MT AĞIRLIK TAŞIMA

  • Her takımdan 4 yarışmacı katılır.

  • Yarışma kıyafeti, uygun yüzme kıyafeti ve yüzme gözlüğüdür.

  • Takımların 4 yarışmacısı da suda yer alır.

  • Takımın her üyesi, su altına bırakılmış ağır bir cismi, sırayla, su altından, istediği şekilde, diğer kulvara geçmeden taşır.

  • Kat edilen toplam mesafeye göre takımların sıralaması yapılır.

 

EK-2

PUAN TABLOSU

 

1. TAKIM                            100 PUAN

2. TAKIM                               95 PUAN

3. TAKIM                              90 PUAN

4. TAKIM                              85 PUAN

5. TAKIM                              80 PUAN

6. TAKIM                              75 PUAN

7. TAKIM                              70 PUAN

8. TAKIM                              65 PUAN

9. TAKIM                              60 PUAN

10. TAKIM                            55 PUAN

11. TAKIM                            50 PUAN

12. TAKIM                            45 PUAN

13. TAKIM                            40 PUAN

14. TAKIM                            35 PUAN

15. TAKIM                            30 PUAN